A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kreatív dolgok. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kreatív dolgok. Összes bejegyzés megjelenítése
Vendégváró húsvéti aszpikos tojás
Hozzávalók 10 tojáshoz:
Hozzávalók 10 tojáshoz:
10 db tojás héja!
1 piros pritamin paprika
Zöld levélkék – pl. petrezselyem, zellerlevél, apróra vágott zellerszál (esetleg kompromisszumként zöldborsó), zöld kapor – ízlés szerint
30 dkg főtt sonka(vagy bármilyen főtt hús)
Só, őrölt bors
20 gr zselatin
1-2 dl húsleves lé (pl., ha más nincs, akkor húsleveskockából elkészítve)
Tojáshéjak előkészítése :
A 10 tojást alaposan megmossuk, szikkasztjuk, majd kb. 2 cm átmérőjű lyukat készítünk óvatosan a tojások tetején
Itt távolítjuk el a tartalmukat (természetesen felhasználjuk máshoz), majd jól kiöblítjük az üres héjat, és lefelé fordítva kicsöpögtetjük
Tojástartóba helyezzük őket, a lyukkal felfelé
A zselatint 30 ml vízben 10-15 percet áztatjuk, majd a tűzön addig főzzük, míg fel nem olvad, majd hozzáöntjük a húsleveshez –> kész az aszpikunk
A sonkát, a pritamin paprikát, a választott zöld-féléket apróra vágjuk, és fűszerezzük
1 zöld levélkét rakunk a tojás aljára
Ráhalmozzuk a keveréket, majdnem a lyukak szájáig, majd feltöltjük a zselatinos húslevessel
Legalább 1 napra hűtőbe rakjuk, …majd óvatosan meghámozva, akár piros tojásokkal vegyesen adjuk asztalra!
Íme a bizonyíték, hogy egy teljesen lepukkant, viszonylag kicsi panellakást is fel lehet újítani úgy, hogy egy teljesen luxus környezetet teremtsünk elő. Persze ehhez kell némi pénz is, de nem feltétlenül kell ilyen horderejű változtatásokat véghezvinni, és rengeteget lehet spórolni, ha magunk végezzük el a különösebb szaktudást nem igénylő feladatokat. Nektek hogy tetszik a lakás?
Nekünk kicsit steril, de azért mit ne mondjunk, elfogadnánk.
Nekünk kicsit steril, de azért mit ne mondjunk, elfogadnánk.
Ahogy közelednek az ünnepek, a lakás díszítgetése mellett az illatoknak
is egyre fontosabb szerep jut. A drogériákban kapható szagűzők nagyon
népszerűek, de minek költenénk ilyesmire, ha magunk is könnyen
készíthetünk - ráadásul természetes - illatosítókat.
A lakásban terjedő illatoknak persze nem csak karácsonykor van nagy szerepe: ingatlanosok szokták ajánlani, hogy véletlenül pont fahéj vagy frissen sült sütemény illata lengje be az eladni kívánt lakást, amikor a potenciális vevő érkezik. Személyes élményem ezzel kapcsolatban, amikor lakáskeresésnél az egyik helyről szinte menekültünk az átható babgulyásszag miatt, pedig elvileg nem lett volna rossz a hely. Sebaj, utólag már jobb, hogy így történt.
Visszatérve az ünnepekre: a ráhangolódásnak is része, hogy az ilyenkor jellegzetes illatokkal vesszük körbe magunkat: narancshéjat dobunk a fűtőtestre, almakarikákat szárítunk, szegfűszeggel tűzdelünk tele narancsot, mandarint. A természetes illatosítókhoz télidőben is szinte minden kéznél van. Nincs más dolgunk, mint az orrunknak és lelkünknek kedves illatú gyümölcsöket, fűszereket társítani, üvegben, tálban szépen elrendezni, vízzel leönteni, majd párologtatni.
A legklasszikusabb téli illattestvérek a narancs, a fahéj, a szegfűszeg, a szegfűbors és a csillagánizs.
A lime nyáron is, télen is jól kijön a mentával, de a kakukkfű sem áll neki rosszul.
A citrom mellett látványban és illatban is szép a rozmaring és a vanília - használhatunk illóolajat is az intenzívebb hatás érdekében.
Ha már karácsony, akkor fenyőág babérlevéllel és szerecsendióval.
Mindenki kísérletezhet kedvére, ráadásul az illatosítókat előre is elkészíthetjük, és ha még nem melegítettük fel, a hűtőben akár 2 hétig is elállnak. Az üvegeket le is lehet fagyasztani, ha az anyag bírja, és szükség esetén csak előkapjuk, felmelegítjük és élvezzük az illatokat.
A fűszernövényekkel is bátran kísérletezhetünk, bár a fásodó szárúak bírják jobban, és nekik erősebb az illatuk is (rozmaring, zsálya, kakukkfű, levendula...). Ha nincs kéznél, akkor az őrölt változat is megteszi, igaz, az esztétikai élmény így szenved némi csorbát.
A párologtatásra több lehetőségünk is van: ha nagyobb légtér illatosítása a cél, legjobb, ha nagy edényben a tűzhelyre tesszük a hozzávalókat, és hagyjuk, hadd párologjon az aromás víz. Ennek egyetlen hátránya, ha az eltávozott vizet elfelejtjük pótolni, mert az égett narancs vagy citrom szaga már nem annyira dobja fel a hangulatot.
Kisebb üvegeket rakhatunk a fűtőtestre vagy más melegítő alkalmatosságra, ill. tölthetjük az alapanyagokat mécsessel működő párologtatóba.
Egy-egy ilyen összeállítás többször is felmelegíthető, igazából az illata még akkor is nagyon finom, amikor a látvány már nem feltétlenül vállalható. Viszont pillanatok alatt elkészül az új! Ajándéknak is kiváló, utolsó pillanatban eszmélőknek jó ötlet lehet.




.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)

.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)

































